המדריך המלא לרכישת עץ הסקה עבור בעלי קמין


חלק גדול מהעץ להסקת קמינים משווק בישראל ע"י אנשים שרמת הידע והיושרה שלהם יאתגרו כל בעל קמין, גם כזה שנהנה מזמן פנוי וכסף מיותר. לרוב מדובר בסוחר 'סטוקים' שקיווה לעשות קופה או מישהו מתחום הגיזום שמחפש השלמת הכנסה. הסיכוי שתפגוש ספק עצים אמין שמבין בהסקה דומה לסיכוי ששלג יכסה את חופי תל אביב.

אם אתה מדליק 'ירוק' כדאי שתקרא את עשרת החוקים ברכישת עץ לקמין ותמנע מעוגמת נפש והוצאות מיותרות.
לפניך המדריך המקיף ביותר לרכישת עץ להסקת קמינים וזה הרגע שבו אתה מכין לעצמך קפה וחוזר ללמוד.

Wood

1. סוגי עצים מתאימים

לכל סוג עץ יש ערך קלורי. הערך הקלורי מלמד על כמות האנרגיה (חום במקרה זה) שטמונה בעץ. כלל אצבע- ככל שהעץ כבד כשהוא יבש, הוא מכיל יותר אנרגיה. עץ זית ואקליפטוס אדום לדוגמא כבדים כמעט כמו סלע באותו גדול. אורן מצוי, הזן השכיח ביערות קק"ל נחשב כעץ קל. עץ זית יכול לעלות פי שתיים מאורן אבל הערך הקלורי שלו גבוה בהתאם. עץ אורן הוא בחירה גרועה בגלל השרף שבקליפה, כמות העשן והערך הקלורי הנמוך. מבולבל? הנה כל התורה על רגל אחת: כדאי לקנות עץ זול כבד ויבש, נגיע למחיר בהמשך.

הערת בטיחות: עץ צבוע עלול לשחרר רעלים בשריפה- אל תשתמש בו.

2. מדליקים רק עץ יבש

חשוב להפנים את הנקודה הבאה. הכוונה בעץ ייבש היא לעץ שנותק מאספקת המים שהזרימו שורשיו מהאדמה ולא לעץ שנרטב בגשם. עץ שנרטב בגשם יתייבש בתוך ימים. עץ שנעקר או נוסר צריך למעלה משנה כדי להתייבש כראוי. ספקי עץ באירופה מאחסנים בנפרד סחורה מכל שנה. בישראל תצטרך להאמין לסוחר או להצטייד במד לחות. מד לחות לא יעזור לעץ להתייבש אבל לפחות תדע מה אתה קונה.

3. קנה מד לחות

לאחר שתעבור חורף עם עץ רטוב (הסוחר תמיד יישבע שהעץ ייבש לחלוטין) -תשכנע שכדאי לבדוק לפני שקונים. מד לחות יראה לך מה שווה הסחורה וימנע   ממך את התסכול מניסיונות ההדלקה של עץ רטוב ואת ענן העשן הלבן שיפריע לשכנים, ובצדק. בכל מקרה, כנראה שמד-הלחות יהיה הרכישה הזולה ביותר בהוצאות החימום.

הערת קרם לחוט: אל תדליק עצים ברמת לחות מעבר ל 15%. אם יש לך מקום אחסון ומלאי עדיף שיתייבשו לשנה הבאה.

4. מידת נפח חדשה: קוב ישראלי (מטר מעוקב)

רוב הסיכויים שלא תתקל בספק שבאמת יספק לך קוב עץ. מסתבר שבענף ההסקה המקומי התפתח לו ז'רגון ייחודי לתיאור מידת הנפח. כידוע, קוב עץ הוא ערימה או מיכל בגובה, אורך ורוחב של מטר שמכיל רק עץ -ללא מרווחים.  הקוב הישראלי מושפע מגודל מיכל הפלסטיק, הערכת עין של הסוחר, משקל העץ, גודל וצורת חיתוך העצים ועוד. הנפח של רוב מיכלי הפלסטיק (דולבים) או שקי פלסטיק (בגבגים) שחלק מהסוחרים משתמש בהם להובלה לא מתקרב לקוב. תכין לעצמך מקל באורך מטר כשאתה בודק את הסחורה כדי לדעת כמה קיבלת בפועל. לרוב תקבל עץ בנפח של 60%-80% מהכמות שסוכם עליה. לסוגיית המחיר נגיע בסוף.

5. חיתוך, אורך וצורות עצים

הצורה הקלאסית (שרואים בתמונה למעלה) הם בולים מעוגלים או מבוקעים באורך של 30 עד 45 ס"מ. לסרטים זה מצויין, בפועל קשה למצוא חיתוך כזה בארץ. כנראה שתפגוש אחת משתי צורות שכיחות של עץ להסקה שקשורות בסוג העץ וחלקיו. הראשונה היא ענפים עבים ומעוקלים בעוביים ואורכים שונים והשניה היא משולשים של גזעים וענפים עבים שנוסרו בתחילה לרוחב ואחר כך לחתיכות גדולות שכל אחת מהם נראית כמו משולש פיצה עבה גדול, בעובי של 20 ס"מ בערך. אופן החיתוך חשוב כי הוא משפיע על כמות הרווחים בקוב שקיבלת (ראה סעיף 4, תופעת הקוב המקומי) וכמות הפעמים שתצא בלילות הגשומים להביא עץ מהמחסן. לחיתוך אין השפעה על הערך הקלורי של העץ. הישמר מסחורה  המוגשת בחתיכות גדולות שלא ייכנסו בדלת הקמין או תגרום לך לעבודה כפולה עם גרזן ביקוע. מצד שני, אל תסכים לקבל זרדים או נסורת.

6. עצים לקיק סטארט

כדי לחסוך זמן בהדלקה, מדליקי קמינים מנוסים יוצרים מבנה דמוי פירמידה מגזרי עץ דקים ומעליהם הם מניחים את הגזעים או הבולים הגדולים יותר. אפשר להשתמש בשאריות עץ ממפעלים, נגריות או ליקוט עצמי ועקרונית בכל מה שלא צבוע. כדאי לחשוב על אחסון בנפרד ומיד תבין מדוע.

הערת התנעה: כדאי שתצפה בסרטון של הדלקת קמין ב-4 דקות עם הלופטלייטר.

7. מחסן עצים בחוץ

באירופה לרוב משתמשים בבולי מבוקעים באורכים אחידים ואם יש לך בולים כאלה אפשר לבנות קיר מבולי העץ שנשען על החומה או אחד מקירות הבית ולכסות בניילון או בגג מפני הגשם. אם אין לך "בולים מהסרטים" תצטרך מחסן או סוג של כלוב לעצי ההסקה. בתכנון האחסון כדאי להביא בחשבון את נוחות הגישה לספק והמשתמש שמדשדש בחושך בין השלוליות בנעלי הבית.

הערת 'אמרתי לך': את העצים להתנעה אל תקבור בתחתית ערימת הבולים ואל תניח בראשה. שמור אותם בצד.

8. אחסון העץ בבית

עץ להסקה לא מגיע ממפעלי הייטק וכולל קליפות, בוץ וחרקים מסוגים שונים, גם כאלה שרואים בנשיונל גאוגרפיק. אפשר להשתמש בפתרונות אחסון דקורטיביים שרואים בז'ורנלים. הבחירה הפרקטית היא מיכל פח אטום וגדול מספיק כדי להכיל בולים ליום שלם. חשוב שהמיכל יהיה אטום כי חוץ מלכלוך יש סיכוי שתולעי עץ שהגיעו מהג'ונגל בחוץ יימצאו את הרהיטים היפים שלך כמזון משובח. איך יודעים אם בעץ יש תולעים? לרוב לא יודעים עד ששומעים את הכרסום בלילה.

9. מחיר עץ לקמין

מחירי העץ שתשמע מסוחרים ובעלי קמינים עלולים להטעות כי לרובם מידת הנפח משנית לחלוטין. המחיר תלוי ברמת הביקוש וההיצע ומושפע מסוג העץ, כמות ההזמנה, סוג חיתוך העץ, משך הייבוש וכמובן סעיף הובלה וסידור העץ. לרוב אין טעם להשוות כי כמעט אף אחד לא מקבל קוב של אותה סחורה. בפועל משלמים על קוב 'אמיתי' מאיכות בינונית וחיתוך שכיח כולל הובלה וסידור מ-400 ₪ וצפונה.

10. כיצד משיגים ספק עץ אמין עם סחורה איכותית במחיר הוגן

חלק מסוחרים העצים מפרסם לקראת החורף מודעות באתרים כמו יד 2 או פוקוס ובעיתונים מקומיים ולחלק יש אתרי אינטרנט אבל הניסיון מלמד שלהמלצות מחברים אין תחליף. כפי שנרמז בעדינות בפתיח לעיתים קשה למצוא בישראל מישהו שמתייחס למקצוע שלו ברצינות.

הערת שיתוף: אם מצאת מישהו שמספק באופן קבוע סחורה טובה, פרסם בתגובות את הפרטים שלו כדי שאנשים נוספים יעזרו במידע.

מודעות פרסומת
השארת תגובה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: